۱۳۹۴ شهریور ۲, دوشنبه

هشدار در باره ازدواج صدها دختر زیر 10 سال در ایرانایران شاهد افزایش چشمگیر شمار ازدواج دختران زیر سن 10 است، بطوریکه این آمار در طی یکسال گذشته دوبرابر شده است.
افزایش میزان طلاق در ایران، مدافعان حقوق کودک را بر آن داشته تا نسبت به افزایش بیماریهای روانی، خودکشی، فرار نوجوانان و کشانده شدن دختران به روسپیگری هشدار دهند.
گرچه هردو جنس از این روند آسیب می بینند، اما آسیب دختران بیشتر است، زیرا دیده شده که خانواده ها برای پرداخت بدهی های خود با ازدواج دختران خردسالشان موافقت می کنند.
سازمان غیردولتی حمایت از حقوق کودکان در ایران می گوید در سال 2009، شمار ازدواج دختران زیر 15 سال بالغ بر 43459 نفر بوده، در حالیکه سال پیش از آن این رقم 33383 نفر بوده است.
در سال 2010، 716 دختر زیر 10 سال ازدواج کرده اند، در حالیکه سال قبل از آن این رقم 449 نفر بوده است.
سخنگوی سازمان حمایت از حقوق کودک در ایران به خبرگزاری مهر می گوید: "خانواده ها بخاطر فقر مالی با ازدواج کودکان خود موافقت می کنند. اما فقر فرهنگی و آموزشی نیز در این امر موثر است."
این سخنگو می گوید: "میزان طلاق در ازدواج نوجوانان نیز بیشتر است، بطوریکه در بین سالهای 2007 تا 2010 میلادی، 15000 دختر سن 15 تا 19 سال از شوهرانشان طلاق گرفته اند." 
قوانین جمهوری اسلامی ایران ازدواج دختران کم سن و سال را مجاز می داند. اگرچه بر اساس قانون ازدواج دختران زیر 13 و پسران زیر 15 فقط با اجازه والدین و حکم دادگاه میسر است، اما این قانون در بسیاری از مناطق ایران به راحتی زیر پا گذاشته می شود.
به گفته محمد اسفنانی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران: "دختر 9 ساله از نظر مذهبی و قانونی می تواند ازدواج کند
#تهران #نارمک #کرج #صادقیه #هشتگرد #طالقان٫ #ایران#
گیشا #خزانه #اکباتان #حصارک #دماوند #قیطریه٫امیرآباد #شوش #خزانه #تهران پارس #میدان آزادی٫#
#دانشگاه تهران#دانشگاه علم وصنعت#دانشگاه امیرکبیر#دانشگاه علامه
دانشگاه آزاد#دانشگاه کاربردی#انشجو#دانشگاه#جنبش#متحد
iran #تهران #ایران #
#ایران  -نه به اعدام 
آری به آزادی وبرابری دگر انديشان
 #زرتشتی #اقلیت # مسیحی #کلیمی #بلوچ #ارمنی #سنی #شیعه #عرفان_حلقه #دروایش 
#قوچان #بلوچستان #بندرعباس #کرمان #مهاباد #اهواز #اراک  #تهران #کرج #اصفهان #کرمانشاه #شیراز #تبریز #رشت#آبادان #اردبیل #مهاباد #سنندج #زاهدان #ایران #شیراز #تهران  #اصفهان #مشهد #تبریز #قزوين، #تنكابن #ایرانشهر #ساری #خوزستان #دزفول
#استان #دماوند #شهرستان #اسلامشهر #شهرستان  #فیروزکوه #پردیس #ری #رباط‌کریم #شمیرانات #ورامین #پاکدشت #شهریار #ملارد #قرچک
#ايران #"

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر